Drodzy Rodzice
W przedszkolu zostały zgłoszone pierwsze przypadki "bostonki" wśród dzieci. Prosimy o obserwację dzieci i nie lekceważenie objawów.
Bostonka - co to jest choroba bostońska?
Choroba bostońska to schorzenie, które bardzo często mylone jest z ospą wietrzną, ponieważ i tu i tu występuje wysypka. Choroba bostońska określana jest mianem wysypki pęcherzykowej, enterowirusowego pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej z wypryskiem czy po prostu choroby stóp, rąk i ust. To nieprzyjemnie przebiegające schorzenie w odróżnieniu od ospy wietrznej wywołują wirusy Coxsackie z grupy enterowirusów.
Choroba bostońska najczęściej dotyka dzieci, ale może uaktywnić się również u dorosłych. Najczęściej zarażamy się drogą kropelkową (okres lata i jesieni), ale źródłem zakażenia może być również stolec, np. podczas wizyty dziecka w toalecie, który ma kontakt z kałem, a następnie dotyka przedmiotów, które inni mogą brać do ust. Stąd kluczowe znaczenie w zapobieganiu rozprzestrzeniania się zakażenia ma zachowanie wysokiej higieny, częste mycie rąk (po skorzystaniu z toalety, po zmianie pieluchy u niemowlęcia), co w przypadku dzieci, będących głównym rezerwuarem wirusa, jest często nie lada wyzwaniem.
Choroba bostońska - objawy
Pierwszymi symptomami wskazującymi na chorobę bostońską są:
- zmęczenie;
- ból gardła;
- gorączka (około 38-39 stopni C);
- brak apetytu;
- złe samopoczucie;
- czasem pojawiają się nudności, biegunka i wymioty.
Następnie pojawia się wysypka bostońska, która ma formę plamek i grudek w – jak określa to literatura fachowa – kolorze łososiowym. Są one nieswędzące, mają około 1 cm średnicy i atakują głównie twarz i górną połowę klatki piersiowej. Grudki pojawiają się po 2-3 dniach trwania gorączki, która stopniowo ustępuje.
Sama choroba jest schorzeniem samoograniczającym się, objawy ustępują w ciągu około 7 dni. Nie wymaga leczenia, poza stosowaniem leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Choć zachorować może każdy, zdecydowana większość przypadków zachorowań dotyczy dzieci poniżej 10. roku życia. Choroba bostońska u dzieci ma znacznie łagodniejszy przebieg niż u osób dorosłych.