81 50 14 027

 

 

NAZWA PRZEDSIĘWZIĘCIA

Tropami polskich dobranocek”

TERMIN I MIEJSCE REALIZACJI

Miejsce realizacji – Nałęczowski Ośrodek Kultury, Kino „Cisy”

OPIS PRZEDSIĘWZIĘCIA

Projekt „Tropami polskich dobranocek” ma na celu zdobywanie wiedzy, rozwój umiejętności oraz zabawę poprzez możliwość poznania historii kultowych polskich oraz zagranicznych dobranocek. Będzie to również doskonała okazja, by poszerzyć wiedzę na temat klasycznych metod animacji i powstawania bajek, w oparciu o oryginalne eksponaty Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Uczestnicy będą mieli okazję poznać historie filmów rysunkowych, dowiedzieć się jak powstają bajki od samego początku do końca. Wszystko zostanie pokazane w sposób jasny i prosty do zrozumienia dla odbiorców projektu – dzieci. Do realizacji zajęć i warsztatów wykorzystane zostaną pomoce zachęcające uczestników do aktywnego udziału i sprawiające, że prowadzone zajęcia będą atrakcyjne. Pomogą one zdobyć pozytywne doświadczenia związane z oferty kulturalną i obcowaniem ze sztuką animacji, będą także sprzyjały integracji, budowaniu więzi i zaangażowaniu w życie kulturalne. Uczestnikom podczas zajęć będą towarzyszyć projekty, folie, urządzenia optyczne (zoetrop oraz thaumatrop), pomoce polisensoryczne oraz tyflograficzne odwzorowania eksponatów Muzeum, maskotki i kostium bajkowej postaci. Do quizów i konkursów zostaną wykorzystane atrakcyjne dla dzieci gry i zabawy m.in.: skrzynka tajemnic, urządzenie „kto pierwszy ten lepszy”, tablice z bohaterami dobranocek oraz Bajkowe Koło Fortuny, dodające rywalizacji dreszczyku emocji.

 

 

Harmonogram i tematyka warsztatów

Tajemnice planu filmu animowanego” – zajęcia zapoznające z kolejnymi etapami pracy
i realizacji filmu. Uczestnicy dowiedzą się jakie są zasady ożywiania bajkowych postaci i jak przebiega proces tworzenia animacji. Zobaczą projekty, szkice, folie – kadry, scenariusz filmowy z uwagami realizatorów oraz zdjęcia twórców i realizatorów animacji na planie filmowym. Ponadto poznają działanie zoetropu i thaumatropu oraz wykonają zabawkę optyczną opierającą się na zjawisku widzenia obrazu po jego zniknięciu.

Bolek i Lolek – dobranocka wszechczasów” – na zajęciach młodzi wielbiciele animacji dowiedzą jakie były początki Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku – Białej oraz skąd czerpał inspiracje pomysłodawca animacji z przygodami Bolka i Lolka. Zgrany duet przedstawi dzieciom innych bohaterów dobranocek. Zostaną także wyjaśnione zasady tworzenia filmów rysunkowych zakończone samodzielnym wykonaniem ruchomych obrazków. Podczas zajęć odbędzie się także konkurs wiedzy o bajkowych postaciach z wykorzystaniem urządzenia Kto pierwszy ten lepszy.  

Z zaczarowanym ołówkiem” – strefa zabaw i ćwiczeń sensorycznych zapoznających z bohaterami dobranocek, mi. in. z Piotrusiem, właścicielem zaczarowanego ołówka i jego przyjacielem – psem Pimpkiem. Uczestnicy zajęć zmierzą się z zadaniami poszerzającymi świat doznań i stymulującymi zmysły, będą rozpoznawać zapachy i faktury z zamkniętymi oczami. W zabawach wykorzystane zostaną także: sensoryczny przewodnik po świecie filmów animowanych dla dzieci, pomoce polisensoryczne oraz tyflograficzne odwzorowania eksponatów Muzeum. Na zakończenie zajęć dzieci wykonają rysunki „zaczarowanymi ołówkami”, które mogą zmienić bajkowy świat na lepszy i bardziej przyjazny.



Jak się z bajką poznali ci co w wiosce Smerfów mieszkali?” uczestnicy zajęć literacko – filmowych poznają bohaterów bajki, ich charakterystyczne cechy usposobienia, a także wyróżniające je cechy wyglądu, wezmą udział w konkursie wiedzy o mieszkańcach smerfnej wioski. Kolejnym zadaniem będzie zaaranżowanie scenek z życia niebieskich ludzików z wykorzystaniem muzealnej makiety, figurek bohaterów, domków grzybków oraz innych elementów scenografii, które zostaną uwiecznione na fotografiach w celu zrealizowania filmu poklatkowego.

 

Tropami polskich dobranocek” – forum dyskusyjne przybliżające najpopularniejsze postaci z polskich dobranocek oraz wartości, które niosą bajki: przyjaźń, życzliwość, serdeczność, miłość, uczciwość, kultura, tradycja, szacunek, tolerancja, sprawiedliwość, solidarność i ochrona przyrody. Bohaterami spotkania będą m. in.: Jacek Agatka, Bolek i Lolek, Reksio, Miś Uszatek, Pyza, Plastuś, Pomysłowy Dobromir oraz Koziołek Matołek. Uzupełnieniem dyskusji będzie prezentacja postaci oraz mini konkursy. Spotkanie prowadzone będzie z wykorzystaniem eksponatów, różnorodnych środków dydaktycznych, interaktywnych zabawek. Pojawią się na nich także bajkowi bohaterowie
w postaci maskotek oraz kostiumów popularnych postaci z wieczorynek.

 

Po zakończeniu każdych warsztatów uczestnicy będą mieli okazję obejrzenia kultowych wieczorynek takich jak: Miś Uszatek, Reksio, Bolek i Lolek czy kot Filemon. 

Wieczorynka zadebiutowała na antenie Telewizji Polskiej ponad pół wieku temu, bawiąc i edukując dzieci. W polskich wytwórniach filmowych powstało wiele kultowych animacji. Wieczorynki (zwane również dobranockami) tworzone były w formie krótkich programów na dobranoc dla dzieci. Przyjmowały formę nie tylko telewizyjną, ale także radiową, w postaci słuchowisk. Najlepsze bajki, które na zawsze wpisały się w klasykę Wieczorynek, zachwycały zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ponieważ ich produkcja przypadła na ubiegły wiek, urzekają one swoją nieskomplikowaną fabułą, prostą formą i sympatycznymi bohaterami. Część z nich realizowana była w technice lalkowej, przez co wciąż możesz obserwować wymyślne postacie i niebanalną scenografię, zawsze starannie wykonane przez twórców. Mimo że pierwsze polskie bajki pozbawione były dialogów i tak zyskiwały uznanie najmłodszych i cieszyły się niesłabnącą popularnością. 

Wielu bohaterów stworzonych w najsłynniejszych studiach filmowych (łódzkim SE-MA-FORze, Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej czy warszawskim Studiu Miniatur Filmowych) stało się prawdziwymi symbolami pierwszych kilkudziesięciu lat istnienia Wieczorynki.

W ramach realizowanego projektu w małej galerii Nałęczowskiego Ośrodka Kultury /Kino „CISY” dla wszystkich zainteresowanych będzie dostępna wystawa planszowa „Klasyka europejskiej animacji”prezentująca najpopularniejsze postaci z polskich i zagranicznych animacji.