81 50 14 027

22 KWIETNIA - DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi ustanowiony został w 1970 r. jako demonstracja poparcia dla ochrony środowiska naturalnego.

DLACZEGO DZIECI POWINNY SŁUCHAĆ O EKOLOGII?

Słynne powiedzenie, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci, ma szczególnie trafne odniesienie do problematyki ochrony środowiska. Wyrastając w domu, którym dba się o segregację śmieci czy oszczędność elektryczności i wody, dzieci utrwalają w sobie dobre nawyki, nawet o tym nie wiedząc.

PO PIERWSZE EDUKOWAĆ!

Jak uświadamiać dzieci o podstawowych faktach ekologicznych? Oto kilka prostych, ale przemawiających do wyobraźni informacji, które można tłumaczyć nawet najmłodszym:

 

Rośliny nie mają nóg, więc nie mogą przenieść się gdzie indziej, jeśli zniszczymy ich środowisko życia – zginą, a wraz z nimi zwierzęta roślinożerne.

 

Ponad 800 gatunków na Ziemi wymarło już bezpowrotnie, nawet milion jest zagrożonych wymarciem!

 

1/3 wszystkich lasów na Ziemi została już zniszczona przez człowieka!

 

Lodowce na biegunach wciąż topnieją pod wpływem ogrzewania klimatu przez gazy cieplarniane produkowane przez przemysł. Zagrożone są już niedźwiedzie polarne, foki, żółwie morskie…

 

W roku 2050 w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb!

 

Co roku ludzie produkują 2 miliony ton odpadków, które zalegają na wysypiskach.

 

Plastik potrzebuje 500 lat, aby ulec rozpadowi – ale z 50 recyklowanych plastikowych butelek można już zrobić kurtkę dla dziecka!

 

Jeśli jedna osoba będzie całe życia używać tekstylnych toreb na zakupy oszczędzi planecie ciężaru ok. 22 tysięcy plastikowych torebek!

 

Na każdą tonę zrecyklowanego papieru przypada 17 uratowanych drzew.

 

1 na 8 ludzi na świecie nie ma dziś co jeść!

Ziemia to nasz dom





Projekt Czyste środowisko - najlepsze uzdrowisko realizowany jest w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej z dofinansowaniem środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na podstawie umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.