81 50 14 027

Zajęcia rewalidacyjne

Szanowni Rodzice 

W związku z obecną sytuacją i zawieszeniem zajęć w przedszkolu w zakładce zajęcia rewalidacyjne będą mogli Państwo znaleźć propozycje zabaw, ćwiczeń rozwijających umiejętności: grafomotoryczne i motorykę małą, percepcję i pamięć wzrokową, koordynację wzrokowo- ruchową, czynności poznawcze, pamięć słowną i percepcję słuchową oraz umiejętności społeczne.

 

Paulina Pluta

Konsultacje dla Rodziców

Drodzy Rodzice!


Uprzejmie informuje, że od 25 marca 2020 roku konsultacje możliwe są przez kontakt mailowy paulinapluta25@gmail.com i udostępniony prywatny numer telefonu.


Pozdrawiam serdecznie :)

Piasek kinetyczny

 

Przepis na piasek: 4 szklanki mąki pszennej, 0,5 szklanki oleju. 

Składniki mieszamy ze sobą - i mamy gotowy piasek kinetyczny. Jeśli chcemy go urozmaicić - możemy piasek podzielić na kilka kulek - i do każdej dodać inny barwnik spożywczy.

 

Masa solna

Przepis jest banalnie prosty… i to jest cudowne w przygotowaniu masy solnej. Składa się tylko z 3 składników: mąki pszennej, soli i wody. Mąkę i sól przygotowujemy w takiej samej ilości np.

  • 1 szklanka mąki;
  • 1 szklanka soli;
  • ok. 0,5 szklanki woda.

Oczywiście do uzyskania większej ilości masy używamy wielokrotności mąki i soli np. 3 szklanki mąki + 3 szklanki soli + woda. Zacznijmy od tego, że do głębokiej miski wsypujemy mąkę i sól. Dokładnie mieszamy i wlewamy niewielką ilość wody. Mieszamy, rozgniatamy grudki, dodajemy odrobinę wody i ponownie mieszamy. Ilość wody jest tu kluczowym czynnikiem i trzeba ją wlewać stopniowo. Ciasto wyjmujemy na stół lub stolnicę i ugniatamy, aż będzie gładkie (około 5 minut).

W celu uatrakcyjnienia możemy zrobić kolorową masę solną.

Przyprawy

Do podstawowego przepisu na masę solną możemy dodać kakao, cynamon lub kurkumę. Każdy z wymienionych dodatków w naturalny sposób zmieni kolor masy. Kurkuma nada masie żółty kolor, cynamon beżowy, a kakao brązowy. Intensywność zależy od ilości barwnika.

Farby

Do masy możemy dodać również barwniki spożywcze. Kolorów jest bardzo dużo, a dodatkowo możemy je łączyć uzyskując kolejne odcienie. Zamiennikiem farb spożywczych są farbki do jajek wielkanocnych. Można również wykorzystać odrobinę farby akrylowej. Masę najlepiej ugniatać w rękawiczkach, bo barwniki zmienią kolor skóry na kilka dni.

 

 

Domowa ciastolina:

2 szklanki mąki,

1 szklanka soli,

2 łyżki oleju roślinnego,

2 płaskie łyżki proszku do pieczenia,

1,5 szklanki gorącej wody.

Wszystkie składniki należy wymieszać i intensywnie ugniatać, aż się połączą, a masa zrobi się zwarta i elastyczna. Ciastolinę można zabarwić, dodając do podzielonej na części masy barwniki spożywcze.

 

 

Przepis na ciecz nienewtonowską:

 

maka ziemniaczana ok 150g, chłodna woda, miska

Nie ma tu idealnych proporcji, dlatego wodę dodajemy do momentu, gdy masa stanie się jednolita, lecz jeszcze nie płynna. Powinna być nieco twardsza od ciastoliny, a jednocześnie tworzyć gładką, lustrzaną powierzchnię.  Ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Taka ciecz zmienia swoją “twardość”,  w przypadku zabawy dłońmi gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, natomiast zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni. Możemy dodać barwniki lub kawałki bibuły aby zyskać kolor.
I bawimy się jak długo chcemy ćwicząc paluszki
Miłej zabawy !!!